- Home
- »
- Projekty
- »
- Budynki przemysłowe i handlowe
- »
- Izolacja akustyczna pasów transportowych
Izolacja akustyczna pasów transportowych
Lafarge jest częścią Holcim Group, światowego lidera w produkcji materiałów budowlanych. Działając w ponad 70 krajach, Lafarge ma duże doświadczenie i wiedzę na temat rynku produktów budowlanych. Dużą część swoich wysiłków koncentruje na innowacjach i wdrażaniu zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań.
Jeden z zakładów operacyjnych Lafarge znajduje się w Serbii. Jest to zakład przetwórczy do produkcji cementu. Proces obejmuje długi system przenośników do transportu surowców z kopalni do zakładu przetwórczego. Ten przenośnik przechodzi przez obszar mieszkalny.
Wyzwanie
Skontaktowano się z firmą DECIBEL w celu rozwiązania problemu hałasu powodowanego przez ten system przenośników. Hałas generowany w kluczowych obszarach mieszkalnych wyniósł aż 65 dB. Firma Lafarge chciała zredukować hałas w tych miejscach do poziomu 50 dB.
Podejście
Głównym celem projektu było oczyszczenie wieży przelewowej i części linii przenośnika bez konieczności przerywania pracy. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych zespołów inżynieryjnych i instalacyjnych miały ogromne znaczenie. Inżynierowie Decibel zaprojektowali panele akustyczne na zamówienie, wykonane z ocynkowanych tac stalowych, rdzenia z wełny mineralnej i perforowanej powierzchni czołowej. System ten pozwala zarówno na pochłanianie hałasu, jak i utratę transmisji. Panele te zostały użyte do wyłożenia taśmy przenośnika i zapobieżenia przedostawaniu się dźwięku.
W obrębie wieży przelewowej ustaliliśmy, że konstrukcja zewnętrznej powłoki wieży zapewnia odpowiednie tłumienie transmisji, ale wymagana jest absorpcja akustyczna w celu zmniejszenia pogłosu. Tak więc perforowane ocynkowane tace z rdzeniem z wełny mineralnej były wystarczające, aby rozwiązać hałas generowany przez tę wieżę.
Wyniki
Po dodaniu pochłaniania do wieży przelewowej i przetworzeniu około 35 metrów linii przenośnika, poziomy hałasu zmierzone w kluczowych punktach były w rzeczywistości niższe niż docelowe 50 dB. Lokalni mieszkańcy i firma Lafarge byli pod ogromnym wrażeniem poprawy ich codziennego życia.