- Home
- »
- Projekty
- »
- Budynki przemysłowe i handlowe
- »
- Grundfos - przemysłowe wygłuszenia
Grundfos - przemysłowe wygłuszenia
Wysoki poziom hałasu prowadzi do spadku koncentracji i produktywności pracowników
Grundfos to duńska firma dostarczająca szeroką gamę urządzeń i rozwiązań zaprojektowanych specjalnie do użytku w sektorze wodnym, ściekowym i przemysłowym.
W warsztacie firmy zlokalizowanym na terenie Republiki Serbii, przeznaczonym do produkcji metalowych części do wodomierzy, zmierzono poziom hałasu powyżej 82 dB/A. Mimo że poziom hałasu jest poniżej wartości maksymalnych 85 dB/A , kierownictwo fabryki zauważyło, że operatorzy wokół maszyn popełniają więcej powtarzalnych błędów, a co za tym idzie więcej odpadów produkcyjnych. Po długich badaniach stwierdzono, że przy tak wysokim poziomie hałasu operatorom trudniej jest się skoncentrować i dlatego popełniają więcej błędów.
Szukasz rozwiązania problemu
Zdecydowano, że obie maszyny będą dźwiękoszczelne. Kierownictwo fabryki zaprasza wiodącą niemiecką firmę w dziedzinie przemysłowych rozwiązań tłumiących hałas. Oferują odpowiednio klasyczne rozwiązanie - wokół maszyn należy zbudować bariery z otwieranymi drzwiami. Wadą tego rozwiązania jest utrudnienie pracy wokół maszyny i ponowne przebywanie operatorów w obszarach o wysokim ciśnieniu akustycznym.
Kierownictwo fabryki rezygnuje z tej decyzji i tym razem zwraca się o pomoc do słoweńskich ekspertów od akustyki. Nie oferują również satysfakcjonującego rozwiązania, a kierownictwo jest na najlepszej drodze do rezygnacji z projektu redukcji hałasu.
Ostatniej desperackiej próby znalezienia rozwiązania podjął Wydział Elektroniki w Niszu w Serbii, współpracując przy różnych projektach z firmą DECIBEL w Bułgarii. Po pomiarach i lokalizacji głównych stref hałasu inżynierowie Decibel oferują skuteczne rozwiązanie redukcji hałasu o 8 dB przy koszcie 4 razy niższym niż kwota budżetowa. Przeprowadzono szereg obliczeń i symulacji, aby dokładnie przewidzieć wynik końcowy. Precyzyjne elementy dźwiękochłonne wykonywane bezpośrednio na maszynie nie utrudniają pracy, zapewniają widoczność procesów zachodzących w maszynach oraz spełniają wymagania przeciwpożarowe.
Pozytywne efekty realizacji projektu
Po wykonaniu wszystkich pomiarów izolacji akustycznej przeprowadzane są pomiary w celu przedstawienia wyników. Po obróbce maszynowej odnotowano średni poziom dźwięku 7,6 dB.
Po zakończeniu prac wygłuszeniowych przeprowadzono dwumiesięczny monitoring pracy operatora i odnotowano spadek matrymonialny średnio o 38%. Zmniejsza się również wykorzystanie pracowników szpitali przez pracowników.